....................................
..........


.......



Jesienna pielgrzymka

 

         W sobotę 9 października br., z inicjatywy ks. Tomasza Caputy, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej i Duszpasterstwa Służby Zdrowia, wyruszyli oleśniczanie z jesienną pielgrzymką w czeskie Sudety. Po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej w Tłumaczowie i drobnych zakupach w przygranicznym sklepiku pielgrzymi udali się do Broumova, by w tamtejszym klasztorze benedyktynów podziwiać kopię Całunu Turyńskiego. W 1998 r. obchodzono w Broumovie 650-lecie miasta. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1256r. i dotyczy kościoła Najświętszej Maryi Panny. Probostwo prawdopodobnie istniało już w 1260 r. i obsługiwane było przez benedyktynów, którzy wybudowali tu klasztor i kościół ku czci św. Wojciecha. Dzieje Świętego przedstawione są na freskach na suficie kościoła. W latach 1709-1737 kościół i klasztor św. Wojciecha został przebudowany. Autorem barokowych fresków są: K. Kovįr i A. Scheffler, zaś wspaniałej sztukaterii B. Spineti.

         Kiedy w 1938 r. Sudety wraz z Czechami zostały przyłączone do Niemiec hitlerowskich, pozostało tu nadal opactwo benedyktyńskie. W 1941 r. w klasztorze mieszkało 53 zakonników (przeważnie niemieckich), 5 kleryków, 4 braci zakonnych oraz 4 księży. W listopadzie 1945 r. wszystkich benedyktynów przesiedlono do Bawarii, a w 1950 r. klasztor stał się miejscem internowania księży i zakonników. Było ich w tym czasie około 200. Po dwóch latach w tym samym miejscu urządzono obóz dla internowanych z Czech i Słowacji około 1200 sióstr zakonnych. Zostały one skierowane do pracy w kołchozach i w fabrykach. W 1968 r. A. Dubček uwolnił wszystkich zakonników i zakonnice. W Broumovie pozostały Siostry Dominikanki, które do 1990 r. – nim wyjechały na Morawy – sprawowały opiekę nad klasztorem.

       W dniu 25 stycznia 1999 r. w kościele klasztornym w Broumovie odnaleziono kopię Całunu Turyńskiego. W tym dniu została wyjęta – z wieńca z napisem SANCTA Sindon – skrzynka umieszczona nad kaplicą św. Krzyża. Po usunięciu szklanego wieka odkryto materiał złożony w wiele warstwach. Miedzy warstwami materiału znaleziono dokument autentyczności. Napisany jest odręcznie i posiada podpis arcybiskupa turyńskiego. Dokument został wystawiony w Turynie i datowany jest na dzień 8 maja 1651 r.

          Jest to najstarsza kopia na północ od Alp.Obecnie Kopia wystawiona jest w refektarzu zakonu.W budynku klasztornym znajduje się też wspaniała biblioteka. Po zwiedzeniu zabytków Broumova oleśniczanie udali się do Skalnego Miasta. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Czechach. Pełne skalnych labiryntów, mrocznych wąwozów i ciasnych przejść, które prowadzą na wielkie, otoczone blokami z piaskowca przestrzenie. Przez skalne miasto przepływa rzeka Metuja. Wzdłuż tej rzeki można dojść do Gotyckiej Bramy, za którą otwierają się skalne wąwozy. Najpierw był Słoniowy Rynek, a potem Diabelski Mostek. Na końcu stoją w oddali sławni Kochankowie.

        Piękny słoneczny jesienny dzień, podróż drogą wśród drzew obsypanych różnokolorowymi liśćmi, wspaniałe widoki, pozostawiły niezatarte wrażenie

Halina Gorzkiewicz



Autor: Dawid Kamizelich