....................................
..........


.......



Ogień, Słowo i Woda

 

      Bóg przemawia do nas często przy pomocy symboli. Symbol zawsze zakrywa przed nami jakąś rzeczywistość, wtajemniczonym w chrześcijaństwo ukazuje jednak głębię Bożych tajemnic. Odczytajmy zatem wielkosobotnią symbolikę. Wielka Sobota to dzień Triduum Paschalnego, który okrywa cisza refleksji modlitewnej. Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa i jego zstąpienie do otchłani. Ten dzień przepełnia smutek wszystkich chrześcijan, że dzieło naszego odkupienia zostało okupione lak wielkim cierpieniem. Wyrażamy go śpiewając Gorzkie Żale i Pieśni o Męce Pańskiej. Ale ów smutek i żal rozjaśnia nadzieja. Modląc się przy grobie Jezusa oczekujemy jego Zmartwychwstania.

      Bardzo często nie znając teologicznej wymowy tego dnia. utożsamia się go jedynie ze święceniem pokarmów. Jednakże wieczorna liturgia jest zwieńczeniem długiego, czterdziestodniowego czasu przygotowania do Świąt Paschalnych. Liturgia Wigilii Paschalnej, w której Kościół ogłasza Zmartwychwstanie Jezusa, sprawowana jest zazwyczaj w wielkosobotni wieczór, choć właściwym momentem jej celebrowania jest noc. Sama liturgia pełna jest symboli, które mają   nam  pomóc   dogłębnie  zrozumieć tajemnice naszego zbawienia.

Światło.

       Przed kościołem przygotowuje się ognisko do pobłogosławienia ognia. Tym ogniem zapala się Paschał, który przypomina nam, że Chrystus jest Światłością Świata. Następnie procesyjnie wchodzi się do ciemnego kościoła. Tak jak Izraelici prowadzeni byli po pustyni przez słup ognisty, tak chrześcijanie podążają za Paschałem- Chrystusem Zmartwychw­stałym. Kapłan, lub diakon wyśpiewuje Orędzie Paschalne, które opiewa całą tajemnicę odkupienia człowieka.

Słowo.

      W czytaniach biblijnych ukazuje się cale dzieło odkupienia począwszy od Stwo­rzenia, poprzez wszystkich Proroków, aż do odkrycia pustego grobu.

Woda.

       Liturgia chrzcielna odwołuje się do przejścia przez Morze Czerwone. Przejście przez wodę chrztu, to przejście od śmierci do życia wiecznego. Wszyscy uczestnicy liturgii odnawiają przyrzeczenia chrzciel­ne i biorą udział w obrzędzie poświęcenia wody.

Podsumowaniem tych wydarzeń jest Eucharystia- Źródło i Szczyt wydarzeń Paschalnych.

        Zachęcam do wzięcia licznego udziału w tej przepięknej liturgii i do wpatrzenia się z wiarą w te wymowne symbole objawiające nam wielkość daru Zmartwychwstania Pańskiego.

ks. Bartłomiej Ilków


Autor: Dawid Kamizelich