....................................
..........


.......



Spotkanie w Wambierzycach

          U podnóża Gór Stołowych. 22 kilometry na północny zachód od Kłodzka, w malowniczej dolinie nad potokiem, pełnym pstrągów, zwanym Cedron leżą Wambierzyce. Nad nimi wznosi się monumentalna bazylika, jeden z najciekawszych zabytków Ziemi Kłodzkiej. W niej znajduje się figurka z drewna lipowego, przedstawiająca posiać Matki Boskiej zwanej Wambierzycką Królową Rodzin. Figurka od czasów średniowiecza słynie cudami. Została wykonana w stylu gotyckim około 1380 roku. Postać Mary i. ubrana w królewska szaty, zasiada na ironie, a na głowie ma koronę. Figurka jest umieszczona w prezbiterium bazyliki nad ołtarzem głównym. Jak głosi legenda około 1200 roku ociemniały Jan z Reszewa, pan pobliskiego Ratna,  w cudowny sposób odzyskał wzrok u stóp zawieszonej na lipie, figurki Madonny z Dziecięciem. Na znak wdzięczności ustawił on pod lipą kamienny ołtarz, gdzie później zbudowano kaplicę. A następnie kościółek.

         Co roku w Wambierzycach, w okolicach święta Stanisława Kostki, patrona młodzieży organizowa­ne są Diecezjalne Dni Młodzieży. Tegoroczne zorganizowane były już po raz 21 podobnie jak piesza pielgrzymka wrocławska, na Jasną Górę. Z naszej parafii corocznie wy msza autokar z pielgrzymami do Wambierzyc. W niedzielę 16 września o godz. 7.00 wyruszyliśmy na trasę zabierając po drodze para­fian z Oleśniczki, Kątnej, Brzeziej Łąki i Mirkowa. Ojcem duchownym naszego pielgrzymowania był ks. Radosław Stalą, moderator Ruchu Światło-Życie działającego w naszej parafii. Modlitwy poranne oraz różaniec poprowadził ks. Radosław. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 10.00. Do Mszy Świętej mieliśmy więc jeszcze godzinę, mogliśmy udać się na chwilę modlitwy do bazyliki, czy też. w gronie pielgrzymów poszukać przyjaciół i znajomych z podobnych pielgrzymek i rekolekcji. Był też czas, aby zadbać o ciało i napić się kawy czy coś przekąsić. W tym czasie przybywało coraz więcej pielgrzymów z różnych zakątków diecezji. Przybywali podobnie jak my autokarami ale też były takie grupy, które nawet sporą odległość przebyły pieszo. Najwięcej pielgrzymów przybyło z parafii położonych z Kotliny Kłodzkiej, ale nie zabrakło także młodych z Czech, Niemiec i Słowacji.

          Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Bp Jan Tyrawa. "W kazaniu nawiązał do przypo­wieści o Synu Marnotrawnym i do obrazu Rembrandta pod tym samym tytułem. Opowiadał jak bardzo życie malarza podobnie było do historii przedstawionej w przypowieści. W trakcie kazania zaczął lekko padać deszcz, ale biskup zdawał się tego nie zauważać. Poza tym pogoda dopisała.

          Po najważniejszym momencie tego dnia zostaliśmy zaproszeni na zupę grochową przygotowaną przez wojsko. Z Wambierzyc wyruszyliśmy tuż po godzinie 14.00" -  po drodze zajechaliśmy do pobli­skiego Barda Śląskiego, tam udaliśmy się do bazyliki, w której jest czczona Matka Boska Strażniczka Wiary. Tam nasz Ks. Radosław opowiadał o historii kościoła i o wystroju bazyliki. Przybliży! nam życiorysy świętych przedstawionych wewnątrz. Będąc w Bardzie nie mogliśmy zapomnieć o ruchomej szopce. Po wszystkich atrakcjach wsiedliśmy do autokaru i spokojnie wróciliśmy do naszych domów.

Artur



Autor: Dawid Kamizelich